Mailchimp for WordPress - en to id_ID translation catalogue (109 entries)

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Success! The cached configuration for your Mailchimp lists has been renewed.
id_ID: Sukses! Konfigurasi cache untuk daftar Mailchimp anda telah diperbaharui

en: This is a pro-only feature. Please upgrade to the premium version to be able to use it.
id_ID: Ini adalah fitur versi pro. Silahkan tingkatkan ke versi premium agar dapat menggunakan nya

en: Renew Mailchimp lists
id_ID: Perbarui daftar Mailchimp

en: Fetching Mailchimp lists
id_ID: Mengambil daftar Mailchimp

en: Done! Mailchimp lists renewed.
id_ID: Selesai! daftar Mailchimp diperbaharui

en: This can take a while if you have many Mailchimp lists.
id_ID: Ini mungkin membutuhkan waktu jika anda memiliki banyak daftar Mailchimp

en: Mailchimp API Settings
id_ID: Pengaturan API Mailchimp

en: Other Settings
id_ID: Pengaturan Lainnya

en: Other
id_ID: Lain

en: Log successfully emptied.
id_ID: Catatan telah dikosongkan

en: To get started with Mailchimp for WordPress, please <a href="%s">enter your Mailchimp API key on the settings page of the plugin</a>.
id_ID: Untuk memulai Mailchimp untuk WordPress, silahkan <a href="%s">masukkan kunci API Mailchimp anda pada halaman pengaturan dari plugin</a>

en: Upgrade to Premium
id_ID: Upgrade ke Premium

en: Do you want translated forms for all of your languages? <a href="%s">Try Mailchimp for WordPress Premium</a>, which does just that plus more.
id_ID: Anda membutuhkan formulir yang sudah dialihbahasakan? <a href="%s">Gunakan Mailchimp versi Premium Wordpress</a>, dapatkan keuntungan lainnya.

en: More subscribers, better newsletters.
id_ID: Lebih banyak pelanggan, newsletter yang lebih baik.

en: Learn how to best grow your lists & write better emails by subscribing to our monthly tips.
id_ID: Pelajari cara untuk tumbuh terbaik daftar Anda & menulis email yang lebih baik dengan berlangganan kiat bulanan kami.

en: Email Address
id_ID: Alamat Email

en: First Name
id_ID: Nama Depan

en: Subscribe
id_ID: Berlangganan

en: Dismiss this notice.
id_ID: Abaikan notifikasi ini.

en: Read more about common connectivity issues.
id_ID: Baca lebih lanjut tentang masalah konektivitas umum.

en: Add to form
id_ID: Tambahkan ke formulir

en: City
id_ID: Kota

en: Checkboxes
id_ID: Centang

en: Choices
id_ID: Pilihan

en: Choice type
id_ID: Jenis pilihan

en: Choose a field to add to the form
id_ID: Pilih bidang untuk ditambahkan ke formulir

en: Close
id_ID: Tutup

en: Country
id_ID: Negara

en: Dropdown
id_ID: Menutarik

en: Field type
id_ID: Jenis bidang

en: Field label
id_ID: Label bidang

en: Form action
id_ID: Aksi formulir

en: This field will allow your visitors to choose whether they would like to subscribe or unsubscribe
id_ID: Bidang ini akan memungkinkan pengunjung Anda untuk memilih apakah mereka ingin berlangganan atau berhenti berlangganan

en: List choice
id_ID: Daftar opsi

en: Max
id_ID: Maks

en: Optional
id_ID: Opsional

en: Street Address
id_ID: Alamat

en: ZIP
id_ID: Kode pos

en: Forms
id_ID: Formulir

en: Mailchimp Sign-Up Form
id_ID: Formulir Daftar Mailchimp

en: Replaced with the form response (error or success messages).
id_ID: Diganti dengan respons formulir (pesan galat atau sukses).

en: Data from a cookie.
id_ID: Data dari cookie

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
id_ID: Diganti dengan jumlah pelanggan pada daftar yang dipilih

en: Newsletter
id_ID: Nawala

en: Displays your Mailchimp for WordPress sign-up form
id_ID: Menampilkan formulir pendaftaran Mailchimp for Wordpress Anda

en: Title:
id_ID: Judul:

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">Mailchimp for WordPress form settings</a>.
id_ID: Anda dapat mengubah formulir pendaftaran di <a href="%s">pengaturan formulir Mailchimp for WordPress</a>.

en: Integrations
id_ID: Integrasi

en: General Settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: CONNECTED
id_ID: TERHUBUNG

en: NOT CONNECTED
id_ID: TIDAK TERHUBUNG

en: API Key
id_ID: Kunci API

en: Your Mailchimp API key
id_ID: Kunci API Mailchimp Anda

en: The API key for connecting with your Mailchimp account.
id_ID: Kunci API untuk terhubung dengan akun Mailchimp Anda

en: Get your API key here.
id_ID: Dapatkan kunci API Anda disini.

en: Miscellaneous settings
id_ID: Pengaturan lainnya

en: Usage Tracking
id_ID: Pantauan Penggunaan.

en: This is what we track.
id_ID: Ini yang kami pantau.

en: Filter..
id_ID: Saring..

en: Enter your form title..
id_ID: Ketik judul formulir..

en: Messages
id_ID: Pesan

en: Appearance
id_ID: Tampilan

en: Edit Form
id_ID: Edit Formulir

en: Enter form title here
id_ID: Ketik judul formulir disini

en: Get shortcode
id_ID: Dapatkan shortcode

en: Preview this form
id_ID: Pratinjau formulir ini

en: Mailchimp Lists
id_ID: Daftar Mailchimp

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
id_ID: Pilih daftar berlangganan untuk orang yang memilih kotak centang.

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to Mailchimp</a>?
id_ID: Tidak ada daftar ditemukan, <a href="%s">apakah Anda terhubung ke Mailchimp</a>?

en: Checkbox label text
id_ID: Teks label kotak centang

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
id_ID: Tag HTML seperti %s dapat digunakan di teks label.

en: Load some default CSS?
id_ID: Muat sejumlah CSS default?

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
id_ID: Pilih "ya" apabila kotak centang muncul di tempat yang aneh.

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
id_ID: Pilih "ya" jika Anda ingin orang untuk mengonfirmasi alamat email mereka sebelum berlangganan (dianjurkan)

en: Update existing subscribers?
id_ID: Perbarui pelanggan yang ada?

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
id_ID: Pilih "yes" jika anda ingin mengupdate pelanggan yang sudah ada dengan data yang dikirimkan

en: Replace interest groups?
id_ID: Gantikan grup kesukaan?

en: Mailchimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Head over to <a href="%s">the translation project and click "help translate"</a>.
id_ID: Mailchimp untuk WordPress sedang membutuhkan terjemahan. Apakah plugin belum berbahasa anda atau apakah anda melihat banyak kesalahan pada terjemahan? Untuk membantu kami cukup mudah! Langsung aja masuk ke <a href="%s"> proyek terjemahan dan klik "bantu terjemahkan"</a>.

en: This plugin is not developed by or affiliated with Mailchimp in any way.
id_ID: Plugin ini tidak dibuat oleh atau berafiliasi dengan Mailchimp.

en: No lists were found in your Mailchimp account
id_ID: Tidak ada daftar ditemukan di akun Mailchimp Anda

en: This allows you to personalise your form or response messages.
id_ID: Ini mengizinkan anda untuk mengubah formulir anda atau merespon pesan.

en: Light Theme
id_ID: Tema Cerah

en: Dark Theme
id_ID: Tema Gelap

en: Red Theme
id_ID: Tema Merah

en: Green Theme
id_ID: Tema Hijau

en: Blue Theme
id_ID: Tema Biru

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
id_ID: Jika anda ingin me-loading style css yang standar, pilih "format style standar" atau pilih salah satu dari tema berwarna.

en: Successfully subscribed
id_ID: Berhasil berlangganan

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
id_ID: Kata yang menunjukkan ketika sebuah alamat email berhasil berlangganan pada daftar yang terpilih.

en: Invalid email address
id_ID: Alamat email tidak valid

en: The text that shows when an invalid email address is given.
id_ID: Kata yang menunjukkan ketika sebuah alamat email salah diberikan.

en: Required field missing
id_ID: Bidang yang diperlukan belum diisi

en: Already subscribed
id_ID: Telah berlangganan

en: General error
id_ID: Kesalahan umum

en: Unsubscribed
id_ID: Berhenti berlangganan

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
id_ID: Ketika menggunakan metode berhenti berlangganan, kata inilah yang akan menunjukkan bahwa alamat email yang diberikan telah berhasil berhenti berlangganan dari daftar yang dipilih.

en: Not subscribed
id_ID: Tidak berlangganan

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
id_ID: Tag HTML seperti %s dapat digunakan di bidang pesan.

en: Form Settings
id_ID: Pengaturan Formulir

en: Lists this form subscribes to
id_ID: Daftar yang digunakan untuk formulir berlangganan ini

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
id_ID: Pilih siapa yang menjadi langganan dari daftar orang yang mengirimkan formulir.

en: Are you sure you want to disable double opt-in?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menonaktifkan double opt-in?

en: We strongly suggest keeping double opt-in enabled. Disabling double opt-in may result in abuse.
id_ID: Kami sangat menyarankan menjaga double opt-in diaktifkan. Menonaktifkan double opt-in dapat mengakibatkan penyalahgunaan.

en: Hide form after a successful sign-up?
id_ID: Sembunyikan formulir setelah berhasil mendaftar?

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
id_ID: Pilih "ya" untuk menyembunyikan bidang formulir setelah berhasil mendaftar.

en: Redirect to URL after successful sign-ups
id_ID: Alihkan ke URL setelah berhasil mendaftar

en: Example: %s
id_ID: Contoh: %s
