Mailchimp for WordPress - en to it_IT translation catalogue (232 entries)

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Success! The cached configuration for your Mailchimp lists has been renewed.
it_IT: Successo! La configurazione di cache per le vostre liste Mailchimp sono state rinnovate.

en: This is a pro-only feature. Please upgrade to the premium version to be able to use it.
it_IT: Questa è una feature Premium. Aggiorna alla versione Premium per essere in grado di utilizzarla.

en: Renew Mailchimp lists
it_IT: Aggiorna liste Mailchimp

en: Fetching Mailchimp lists
it_IT: Recupero delle liste di Mailchimp

en: Done! Mailchimp lists renewed.
it_IT: Fatto! La lista Mailchimp è stata aggiornata.

en: This can take a while if you have many Mailchimp lists.
it_IT: Questa operazione richiederà un po' di tempo se hai molte liste mailChimp.

en: Mailchimp API Settings
it_IT: Impostazioni API Mailchimp

en: Other Settings
it_IT: Altre Impostazioni

en: Other
it_IT: Altro

en: Log successfully emptied.
it_IT: Log eliminato con successo.

en: To get started with Mailchimp for WordPress, please <a href="%s">enter your Mailchimp API key on the settings page of the plugin</a>.
it_IT: Per iniziare con Mailchimp for WordPress, per favore <a href="%s">immetti la tua API key di Mailchimp nella pagina impostazioni del plugin</a>.

en: Want to customize the style of your form? <a href="%s">Try our Styles Builder</a> & edit the look of your forms with just a few clicks.
it_IT: Vuoi personalizzare lo stile del tuo Form? <a href="%s">Prova il nostro Styles Builder</a> e modifica lo stile del tuo form in pochi click.

en: Be notified whenever someone subscribes? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> allows you to set up email notifications for your forms.
it_IT: Vuoi ricevere una notifica quando qualcuno si iscrive? <a href="%s"> Mailchimp for WordPress Premium</a> ti permette di impostare email di notifica per i tuoi form.

en: Increased conversions? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> submits forms without reloading the entire page, resulting in a much better experience for your visitors.
it_IT: Conversioni aumentate? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> invia i moduli senza ricaricare l'intera pagina, fornendo un'esperienza molto migliore per i tuoi visitatori.

en: Upgrade to Premium
it_IT: Aggiorna a Premium

en: Do you want translated forms for all of your languages? <a href="%s">Try Mailchimp for WordPress Premium</a>, which does just that plus more.
it_IT: Vuoi moduli tradotti per tutte le tue lingue? Prova <a href="%s"> Mailchimp for WordPress Premium</a>, che fa esattamente questo e molto di più.

en: Do you want to create more than one form? Our Premium add-on does just that! <a href="%s">Have a look at all Premium benefits</a>.
it_IT: Vuoi creare più di un form? Il nostro add-on Premium fa esattamente questo! Dai un'occhiata a tutti i benefici Premium.

en: Are you enjoying this plugin? The Premium add-on unlocks several powerful features. <a href="%s">Find out about all benefits now</a>.
it_IT: Ti piace questo plugin? L'add-on Premium sblocca molte potenti caratteristiche. Scopri tutti i vantaggi ora.

en: More subscribers, better newsletters.
it_IT: Più abbonati, newsletter migliori.

en: Learn how to best grow your lists & write better emails by subscribing to our monthly tips.
it_IT: Impara a far crescere meglio le vostre liste e scrivere messaggi di posta elettronica migliori sottoscrivendo i nostri suggerimenti mensili.

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: First Name
it_IT: Nome

en: Subscribe
it_IT: Iscriviti

en: Do you want to track all WooCommerce orders in Mailchimp so you can send emails based on the purchase activity of your subscribers?
it_IT: Vuoi tracciare tutti gli ordini WooCommerce in Mailchimp in modo da poter inviare mail basate sulle attività di acquisto dei tuoi iscritti?

en: <a href="%s">Upgrade to Mailchimp for WordPress Premium</a> or <a href="%s">read more about Mailchimp's E-Commerce features</a>.
it_IT: Aggiorna a <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> o leggi di più sulle caratteristiche di <a href="%s"> Mailchimp E-Commerce</a>.

en: You've been using Mailchimp for WordPress for some time now; we hope you love it!
it_IT: Usi Mailchimp per WordPress già da un pò di tempo; speriamo che ti piaccia.

en: If you do, please <a href="%s">leave us a 5★ rating on WordPress.org</a>. It would be of great help to us.
it_IT: Se è così, per favore lasciaci un <a href="%s">5★ rating on WordPress.org </a>. Ci sarebbe di grande aiuto.

en: Dismiss this notice.
it_IT: Rimuovi questa notifica.

en: Read more about common connectivity issues.
it_IT: Per saperne di più sui problemi di connettività comuni.

en: Add to form
it_IT: Aggiungi al form

en: City
it_IT: Città

en: Checkboxes
it_IT: Checkbox

en: Choices
it_IT: Scelte

en: Choice type
it_IT: Tipo di scelta

en: Choose a field to add to the form
it_IT: Scegli un campo da aggiungere al form

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Country
it_IT: Nazione

en: Field type
it_IT: Tipo di campo

en: Field label
it_IT: Ettichetta del campo

en: Form action
it_IT: Azione del form

en: This field will allow your visitors to choose whether they would like to subscribe or unsubscribe
it_IT: Questo campo permetterà ai tuoi visitatori di scegliere se vogliono iscriversi o annullare l'iscrizione.

en: Form fields
it_IT: Campi del form

en: This field is marked as required in Mailchimp.
it_IT: Questo campo è settato come obbligatorio su Mailchimp

en: Initial value
it_IT: Valore iniziale

en: Interest categories
it_IT: Categorie di interesse

en: Is this field required?
it_IT: Questo campo è obbligatorio?

en: List choice
it_IT: Lista scelte

en: This field will allow your visitors to choose a list to subscribe to.
it_IT: Questo campo permetterà ai tuoi visitatori di scegliere una lista a cui iscriversi.

en: List fields
it_IT: Campi lista

en: No available fields. Did you select a Mailchimp list in the form settings?
it_IT: Non ci sono campi disponibili. Hai selezionato una lista Mailchimp nelle impostazioni del form?

en: Optional
it_IT: Opzionale

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Text to show when field has no value.
it_IT: Testo da mostrare quando il campo non è popolato.

en: Preselect
it_IT: Preselezionato

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Radio buttons
it_IT: Bottoni radio

en: Street Address
it_IT: Indirizzo

en: State
it_IT: Stato

en: Submit button
it_IT: Bottone di invio

en: Wrap in paragraph tags?
it_IT: Racchiudere in tag paragrafo?

en: Value
it_IT: Valore

en: Text to prefill this field with.
it_IT: Testo precompilato per questo campo.

en: ZIP
it_IT: CAP

en: Forms
it_IT: Formulari

en: <strong>Success!</strong> Form successfully saved.
it_IT: <strong>Successo!</ strong> Formulario salvato con successo.

en: Preview form
it_IT: Anteprima formulario

en: Mailchimp Sign-Up Form
it_IT: Formulario di iscrizione Mailchimp

en: Select the form to show
it_IT: Seleziona il form da mostrare

en: Form preview
it_IT: Anteprima del formulario

en: Replaced with the form response (error or success messages).
it_IT: Sostituite con il formulario di risposta (messaggi di errore o di successo).

en: Data from the URL or a submitted form.
it_IT: I dati dell'URL o il formulario presentato.

en: Data from a cookie.
it_IT: Dati da un cookie.

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
it_IT: Sostituite con il numero di iscritti della lista/liste selezionata/e

en: The email address of the current visitor (if known).
it_IT: Indirizzo email del visitatore corrente (se conosciuto).

en: The URL of the page.
it_IT: L'URL della pagina.

en: The path of the page.
it_IT: Il percorso della pagina.

en: The current date. Example: %s.
it_IT: Data corrente. Esempio: %s.

en: The current time. Example: %s.
it_IT: Ora corrente. Esempio: %s.

en: The site's language. Example: %s.
it_IT: Lingua del sito. Esempio: %s.

en: The visitor's IP address. Example: %s.
it_IT: Indirizzo IP del visitatore. Esempio: %s.

en: The property of the currently logged-in user.
it_IT: Proprietà dell'utente attualmente connesso.

en: Property of the current page or post.
it_IT: Proprietà della pagina o dell'articolo corrente

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
it_IT: Non vi è alcun formulario con ID %d, forse è stato eliminato?

en: Displays your Mailchimp for WordPress sign-up form
it_IT: Visualizza il tuo formulario di iscrizione Mailchimp per WordPress

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">Mailchimp for WordPress form settings</a>.
it_IT: Tu puoi modificare il tuo formulario di iscrizione nelle <a href="%s">impostazioni del formulario Mailchimp per WordPress</a>.

en: Integrations
it_IT: Integrazioni

en: You are here:
it_IT: Tu sei qui:

en: General Settings
it_IT: impostazioni generali

en: Status
it_IT: Stato

en: CONNECTED
it_IT: CONNESSO

en: NOT CONNECTED
it_IT: DISCONNESSO

en: API Key
it_IT: Chiave API

en: Your Mailchimp API key
it_IT: La tua chaive API Mailchimp

en: The API key for connecting with your Mailchimp account.
it_IT: La chiave API per il collegamento con il tuo account Mailchimp.

en: Get your API key here.
it_IT: Ottieni la tua chiave API qui.

en: Miscellaneous settings
it_IT: Impostazioni varie

en: Usage Tracking
it_IT: Monitoraggio dell'utilizzo

en: Allow us to anonymously track how this plugin is used to help us make it better fit your needs.
it_IT: Consenti di tracciare anonimamente come viene usato il plugin per aiutarci a renderlo piu' adatto alle tue esigenze.

en: This is what we track.
it_IT: Questo è ciò che abbiamo tracciato.

en: Logging
it_IT: Registrazione

en: Determines what events should be written to <a href="%s">the debug log</a> (see below).
it_IT: Determina quali eventi dovrebbero essere registrati nel <a href="%s"> debug log</a> (vedi sotto)

en: Debug Log
it_IT: Registro di debug

en: Filter..
it_IT: Filtra..

en: Log file is not writable.
it_IT: Il file log non è scrivibile.

en: Please ensure %s has the proper <a href="%s">file permissions</a>.
it_IT: Per favore assicurati che %s abbia i permessi file adeguati.

en: Nothing here. Which means there are no errors!
it_IT: Non c'è nulla qui. Il che significa che non ci sono errori!

en: Empty Log
it_IT: Registro vuoto

en: Right now, the plugin is configured to only log errors and warnings.
it_IT: Al momento il plugin è configurato solo per registrare errori ed avvisi.

en: Default sign-up form
it_IT: Formulario di iscrizione predefinito

en: Add new form
it_IT: Aggiungere un nuovo formulario

en: What is the name of this form?
it_IT: Qual è il nome di questo formulario?

en: Enter your form title..
it_IT: Inserisci il titolo del tuo formulario..

en: To which Mailchimp lists should this form subscribe?
it_IT: A quali liste Mailchimp dovrebbero sottoscrivere questo formulario?

en: No lists found. Did you <a href="%s">connect with Mailchimp</a>?
it_IT: Nessuna lista trovata. <a href="%s"> sei connesso con Mailchimp </a>?

en: Fields
it_IT: Campi

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Appearance
it_IT: Aspetto

en: Form
it_IT: Modulo

en: Edit Form
it_IT: Modifica Formulario

en: Enter form title here
it_IT: Immettere il titolo del formulario qui

en: Enter the title of your sign-up form
it_IT: Inserire il titolo del tuo formulario di iscrizione

en: Get shortcode
it_IT: Ottieni shortcode

en: Preview this form
it_IT: Anteprima di questo formulario

en: %s integration
it_IT: Integrazione %s

en: The selected Mailchimp lists require non-default fields, which may prevent this integration from working.
it_IT: La seguente lista Mailchimp richiede campi non di default, che potrebbero impedire a questa integrazione di funzionare.

en: Please ensure you <a href="%s">configure the plugin to send all required fields</a> or <a href="%s">log into your Mailchimp account</a> and make sure only the email & name fields are marked as required fields for the selected list(s).
it_IT: Per favore assicurati di <a href="%s">configurare il plugin per l'invio di tutti i campi obbligatori</a> oppure <a href="%s">effettua il login nel tuo account Mailchimp</a> e assicurati soltanto di aver settato come obbligatori per la lista/e  selezionata, i soli campi E-mail e nome.

en: Enabled?
it_IT: Abilitato?

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
it_IT: Abilita l'indegrazione %s? Questo aggiungerà una casella di controllo al formulario.

en: Implicit?
it_IT: Implicito?

en: Select "no" if you want to ask your visitors before they are subscribed (recommended).
it_IT: Selezionare "no" se si desidera che i tuoi visitatori debbano confermare il loro indirizzo email, prima di iscriversi (consigliato).

en: Mailchimp Lists
it_IT: Liste Mailchimp

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
it_IT: Selezionare gli elenchi a cui le persone che selezionano la checkbox devono essere iscritte.

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to Mailchimp</a>?
it_IT: Nessuna lista trovata, <a href="%s">Sei connesso a Mailchimp</a>?

en: Checkbox label text
it_IT: Etichetta di testo della Checkbox

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
it_IT: I tag HTML come %s sono ammessi nel testo dell'etichetta.

en: Pre-check the checkbox?
it_IT: Pre-selezionare l'iscrizione?

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
it_IT: Selezionare "si" se la casella di controllo deve essere pre-controllata

en: Load some default CSS?
it_IT: Caricare i file CSS di default?

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
it_IT: Selezionare "si" se la casella di controllo deve apparire in un posto bizzarro.

en: Double opt-in?
it_IT: Doppia conferma?

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
it_IT: Selezionare "si" se si desidera che i clienti debbano confermare il loro indirizzo email, prima di essere iscritti (consigliato).

en: Update existing subscribers?
it_IT: Aggiornare iscritti esistenti?

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
it_IT: Seleziona "si" se desideri aggiornare gli iscritti esistenti con i dati che vengono inviati.

en: Replace interest groups?
it_IT: Sostituire gruppi di interesse?

en: Select "no" if you want to add the selected interests to any previously selected interests when updating a subscriber.
it_IT: Seleziona "no" se vuoi aggiungere gli interessi selezionati ad uno di quelli precedentemente scelti quando aggiorni un iscritto.

en: What does this do?
it_IT: Cosa fa questo?

en: Name
it_IT: Nome

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Configure this integration
it_IT: Configurare questa integrazione

en: The table below shows all available integrations.
it_IT: La tabella qui di seguito mostra tutte le integrazioni disponibili.

en: Click on the name of an integration to edit all settings specific to that integration.
it_IT: Clicca sul nome di un'integrazione per modificare tutte le impostazioni ad essa specifiche.

en: Enabled integrations
it_IT: Integrazioni abilitate.

en: Available integrations
it_IT: Integrazioni disponibili

en: Mailchimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Head over to <a href="%s">the translation project and click "help translate"</a>.
it_IT: Mailchimp per WordPress ha bisogno di traduzioni. Il plugin non è tradotto nella tua lingua o hai individuato errori con le traduzioni correnti? Aiutare è semplice! Vai sul <a href="%s">progetto di traduzione e clicca "aiuta a tradurre"</a>.

en: This plugin is not developed by or affiliated with Mailchimp in any way.
it_IT: Questo plugin non è sviluppato da o affiliato con Mailchimp in alcun modo.

en: Looking for help?
it_IT: Cerchi aiuto?

en: We have some resources available to help you in the right direction.
it_IT: Abbiamo disponibili alcune risorse per aiutarti nella giusta direzione.

en: Knowledge Base
it_IT: Base Dati

en: Frequently Asked Questions
it_IT: Domande frequenti

en: Code reference for developers
it_IT: Codice di riferimento per gli sviluppatori

en: Looking to improve your sign-up rates?
it_IT: Cerchi di migliorare il tuo tasso di iscrizione?

en: Our <a href="%s">Boxzilla plugin</a> allows you to create pop-ups or slide-ins with a subscribe form. A sure way to grow your lists faster.
it_IT: Il nostro <a href="%s"> Boxzilla plugin </a> ti permette di creare pop-up o slide-in con un modulo iscrizione. Un modo sicuro per far crescere le tue liste più velocemente.

en: Your Mailchimp Account
it_IT: Il tuo account Mailchimp

en: The table below shows your Mailchimp lists and their details. If you just applied changes to your Mailchimp lists, please use the following button to renew the cached lists configuration.
it_IT: La tabella sottostante mostra mostra le tue liste Mailchimp e i loro dettagli. Se hai appena effettuato delle modifiche a questi elenchi, usa il seguente tasto per riaggiornare la configurazione delle liste memorizzate nella cache.

en: No lists were found in your Mailchimp account
it_IT: Non è stata trovata alcuna lista nel tuo account Mailchimp

en: A total of %d lists were found in your Mailchimp account.
it_IT: Nel tuo account Mailchimp sono state trovate un totale di %d liste.

en: List Name
it_IT: Nome lista

en: Subscribers
it_IT: Iscritti

en: Edit this list in Mailchimp
it_IT: Modifica questo elenco in Mailchimp

en: %s (%s) with field type %s.
it_IT: %s (%s) con tipo di campo %s.

en: Add more fields
it_IT: Aggiungi altri campi

en: To add more fields to your form, you will need to create those fields in Mailchimp first.
it_IT: Per aggiungere ulteriori campi al formulario, è necessario creare quei campi in Mailchimp prima.

en: Here's how:
it_IT: Ecco come:

en: Log in to your Mailchimp account.
it_IT: Accedi al tuo account Mailchimp.

en: Add list fields to any of your selected lists.
it_IT: Aggiungi campi a qualsiasi elenco della lista selezionato.

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
it_IT: Cliccando sui seguenti link vi porterà a destra dello schermo.

en: Edit list fields for
it_IT: Modifica campi elenco per

en: Click the following button to have Mailchimp for WordPress pick up on your changes.
it_IT: Fare clic sul seguente pulsante per avere Mailchimp per WordPress raccogliere le tue modifiche.

en: Add dynamic form variable
it_IT: Aggiungi variabile dinamica al formulario

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
it_IT: la seguente lista di variabili può essere usata per   <a href="%s">aggiungere del contenuto dinamico al modulo o ai messaggi di errore o conferma</a>.

en: This allows you to personalise your form or response messages.
it_IT: Questo ti consente di personalizzare il tuo formulario o i messaggi di risposta

en: Inherit from %s theme
it_IT: Eredita da %s tema

en: Basic
it_IT: Di base

en: Form Themes
it_IT: Temi del formulario

en: Light Theme
it_IT: Tema Chiaro

en: Dark Theme
it_IT: Tema Scuro

en: Red Theme
it_IT: Tema Rosso

en: Green Theme
it_IT: Tema Verde

en: Blue Theme
it_IT: Tema Blu

en: Form Appearance
it_IT: Aspetto formulario

en: Form Style
it_IT: Stile del formulario

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
it_IT: Se desideri caricare alcuni stili CSS predefiniti, seleziona "stile di base" o scegli uno dei temi colore

en: Form variables
it_IT: Variabili del formulario

en: Form Fields
it_IT: Campi del formulario

en: Enter the HTML code for your form fields..
it_IT: Inserisci il codice HTML per i campi del formulario..

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
it_IT: Utilizzare lo shortcode %s per visualizzare questo formulario all'interno di un post, pagina o il testo del widget.

en: Form Messages
it_IT: Messaggi del Formulario

en: Successfully subscribed
it_IT: Iscritto con successo

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
it_IT: Il testo che mostra quando un indirizzo email è stato iscritto con successo alla lista(e) selezionata.

en: Invalid email address
it_IT: Indirizzo email non valido

en: The text that shows when an invalid email address is given.
it_IT: il testo che viene mostrato quando si immette un indirizzo non valido

en: Required field missing
it_IT: Campo richiesto mancante

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
it_IT: Il testo che mostra quando un campo necessario per la lista(e) selezionata non è stato compilato.

en: Already subscribed
it_IT: Già iscritto

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
it_IT: Il testo mostrato quando l'email fornita risulta già iscritta alla lista(e) selezionata.

en: General error
it_IT: Errore generale

en: The text that shows when a general error occured.
it_IT: Il testo che appare quando è accaduto un errore generico.

en: Unsubscribed
it_IT: Iscrizione cancellata

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
it_IT: Quando si utilizza il metodo della disiscrizione, questo è il testo mostrato quando l'indirizzo email fornito è stato disiscritto con successo dalla lista(e) selezionata.

en: Not subscribed
it_IT: Non iscritto.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
it_IT: Qundo usi l'opzione unsubscribe questo testo verrà mostrato quando l'indirizzo inserito non è presente nelle liste selezionate(a)

en: No list selected
it_IT: Nessuna lista selezionata

en: When offering a list choice, this is the text that shows when no lists were selected.
it_IT: Quando offri una scelta di liste, questo è il testo che mostra quando non sono stati selezionati elenchi.

en: Updated
it_IT: Aggiornato

en: The text that shows when an existing subscriber is updated.
it_IT: Il testo che mostra quando un iscritto corrente viene aggiornato.

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
it_IT: I tag HTML come %s sono ammessi nel campo messaggio.

en: Form Settings
it_IT: Settaggi Formulario

en: Mailchimp specific settings
it_IT: Impostazioni specifiche Mailchimp

en: Lists this form subscribes to
it_IT: Elenca questo formulario agli iscritti a

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
it_IT: Seleziona la lista(e) per cui le persone che inviano questo formulario devono essere sottoscritte.

en: Use double opt-in?
it_IT: Utilizza doppia conferma?

en: Are you sure you want to disable double opt-in?
it_IT: Sei sicuro di voler disabilitare la doppia conferma?

en: We strongly suggest keeping double opt-in enabled. Disabling double opt-in may result in abuse.
it_IT: Si consiglia vivamente di mantenere attiva la doppia conferma. Disabilitarla potrebbe causare abusi.

en: Form behaviour
it_IT: Comportamento del formulario

en: Hide form after a successful sign-up?
it_IT: Nascondere il formulario dopo l'avvenuta iscrizione?

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
it_IT: Selezionare "si" per nascondere i campi del formulario dopo l'avvenuta iscrizione.

en: Redirect to URL after successful sign-ups
it_IT: Redirect ad URL dopo iscrizione

en: Example: %s
it_IT: Esempio: %s

en: Leave empty or enter <code>0</code> for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
it_IT: Lascia vuoto o inserisci <code>0</code> per nessun reindirizzamento. In caso contrario, utilizza URL completo (assoluto), incluso <code>http://</code>.
