Mailchimp for WordPress - en to pl_PL translation catalogue (170 entries)

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Success! The cached configuration for your Mailchimp lists has been renewed.
pl_PL: Operacja przywrócenia listy subskrypcji twojego konta Mailchimp została zakończona pomyślnie.

en: This is a pro-only feature. Please upgrade to the premium version to be able to use it.
pl_PL: Opcja premium. Kup wersję premium, aby móc korzystać z tej opcji.

en: Renew Mailchimp lists
pl_PL: Odnów listy Mailchimp

en: Done! Mailchimp lists renewed.
pl_PL: Gotowe! Listy Mailchimp odnowione.

en: Mailchimp API Settings
pl_PL: Ustawienia API Mailchimp

en: Other Settings
pl_PL: Inne Ustawienia

en: Other
pl_PL: Inne

en: Log successfully emptied.
pl_PL: Logi Usunięte.

en: Upgrade to Premium
pl_PL: Zaktualizuj do Wersji Premium

en: More subscribers, better newsletters.
pl_PL: Więcej subskrybentów, lepsze newslettery.

en: Learn how to best grow your lists & write better emails by subscribing to our monthly tips.
pl_PL: Dowiedz się jak pozyskać więcej subskrybentów oraz jak pisać lepsze wiadomości email w naszych comiesięcznych poradach.

en: Email Address
pl_PL: Adres e-mail

en: First Name
pl_PL: Imię

en: Subscribe
pl_PL: Subskrybuj

en: Dismiss this notice.
pl_PL: Usuń to powiadomienie

en: Read more about common connectivity issues.
pl_PL: Czytaj więcej o rozwiązywaniu problemów z łącznością.

en: Add to form
pl_PL: Dodaj do formularza

en: City
pl_PL: Miasto

en: Checkboxes
pl_PL: Pola wyboru

en: Choices
pl_PL: Wybory

en: Choose a field to add to the form
pl_PL: Wybierz pole i dodaj do formularza

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Country
pl_PL: Kraj

en: Dropdown
pl_PL: Upuść

en: Field type
pl_PL: Typ pola

en: Field label
pl_PL: Pole tablicy

en: Form action
pl_PL: Formularz akcji

en: Form fields
pl_PL: Formularz pól

en: Interest categories
pl_PL: Ciekawe kategorie

en: Is this field required?
pl_PL: Czy to pole jest wymagane?

en: Optional
pl_PL: Opcjonalny

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Street Address
pl_PL: Ulica

en: Forms
pl_PL: Formularze

en: <strong>Success!</strong> Form successfully saved.
pl_PL: <strong>Sukces!</strong> Formularz został pomyślnie zapisany.

en: Preview form
pl_PL: Podejrzyj formularz.

en: Mailchimp Sign-Up Form
pl_PL: Formularz rejestracyjny Mailchimp

en: Select the form to show
pl_PL: Zaznacz formularz do wyświetlenia

en: Form preview
pl_PL: Podgląd formularza

en: Replaced with the form response (error or success messages).
pl_PL: Zamienione na odpowiedź formularza (wiadomość o błędzie lub powodzeniu)

en: Data from the URL or a submitted form.
pl_PL: Dane z adresu URL lub formularza.

en: Data from a cookie.
pl_PL: Dane z ciasteczek

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
pl_PL: Zamienione na liczbę subskrybentów na zaznaczonej liście  (listach).

en: The email address of the current visitor (if known).
pl_PL: Adres e-mail aktualnie odwiedzającego (jeśli znany)

en: The URL of the page.
pl_PL: URL strony.

en: The path of the page.
pl_PL: Ścieżka strony.

en: The current date. Example: %s.
pl_PL: Aktualna data. Przykład: %s.

en: The current time. Example: %s.
pl_PL: Aktualny czas. Przykład: %s.

en: The site's language. Example: %s.
pl_PL: Aktualny język strony. Przykład: %s.

en: The visitor's IP address. Example: %s.
pl_PL: Adres IP odwiedzającego. Przykład %s.

en: The property of the currently logged-in user.
pl_PL: Dane aktualnie zalogowanego usera.

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
pl_PL: Brak formularza o ID %d. Może został usunięty?

en: Displays your Mailchimp for WordPress sign-up form
pl_PL: Wyświetla Twój formularz Mailchimp for WordPress.

en: Title:
pl_PL: Tytuł:

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">Mailchimp for WordPress form settings</a>.
pl_PL: Możesz edytować swój formularz zapisu do newslettera w <a href="%s">Ustawieniach "Mailchimp dla Wordpress"</a>

en: Integrations
pl_PL: Integracje

en: You are here:
pl_PL: Jesteś tutaj:

en: General Settings
pl_PL: Ogólne ustawienia

en: CONNECTED
pl_PL: POŁĄCZONY

en: NOT CONNECTED
pl_PL: BRAK POŁĄCZENIA

en: API Key
pl_PL: Klucz API

en: Your Mailchimp API key
pl_PL: Twoj klucz API z Mailchimp.

en: The API key for connecting with your Mailchimp account.
pl_PL: Klucz API do połączenia z Twoim kontem Mailchimp.

en: Get your API key here.
pl_PL: Zdobądź klucz API tutaj.

en: Usage Tracking
pl_PL: Śledzenie

en: Allow us to anonymously track how this plugin is used to help us make it better fit your needs.
pl_PL: Pozwól nam anonimowo śledzić jak wykorzystywany jest ten plugin, aby lepiej dopasować go do Twoich potrzeb.

en: This is what we track.
pl_PL: Oto jak śledzimy.

en: Logging
pl_PL: Logowanie

en: Filter..
pl_PL: Filtr..

en: Log file is not writable.
pl_PL: Log pliku nie do nadpisu.

en: Empty Log
pl_PL: Pusty Log

en: Default sign-up form
pl_PL: Domyślny formularz zapisu

en: Add new form
pl_PL: Dodaj nowy formularz

en: What is the name of this form?
pl_PL: Jaka jest nazwa tego formularza?

en: Enter your form title..
pl_PL: Wprowadź tytuł formularza..

en: To which Mailchimp lists should this form subscribe?
pl_PL: Do której z list subskrybentów powinien zapisywać ten formularz?

en: No lists found. Did you <a href="%s">connect with Mailchimp</a>?
pl_PL: Nie znaleziono żadnej listy subskrybentów. Czy <a href="%s">Połączyłeś/aś się z Mailchimpem?</a>

en: Fields
pl_PL: Pola

en: Messages
pl_PL: Wiadomości

en: Appearance
pl_PL: Wygląd

en: Form
pl_PL: Formularz

en: Edit Form
pl_PL: Edytuj formularz

en: Enter form title here
pl_PL: Wprowadź tytuł formularza...

en: Enter the title of your sign-up form
pl_PL: Wprowadź tytuł fromularza do zapisu subskrybentów

en: Shortcode
pl_PL: Kod

en: Get shortcode
pl_PL: Pobierz Shortcode'a

en: Preview this form
pl_PL: Podejrzyj formularz.

en: %s integration
pl_PL: Integracja: "%s"

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
pl_PL: Włączyć integracje: "%s"? Doda to checkboxa z zapisem do formularza.

en: Select "no" if you want to ask your visitors before they are subscribed (recommended).
pl_PL: Wybierz "nie" jeśli chcesz pytać swoich gości zanim zostaną zapisani (polecane).

en: Mailchimp Lists
pl_PL: Listy Mailchimp

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
pl_PL: Wybierz listę (listy) do których ludzie, którzy zaznaczą checkboxa powinni zostać zapisani.

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to Mailchimp</a>?
pl_PL: Nie znaleziono listy, <a href=\"%s\"> czy jesteś połączony z Mailchimp</a>?

en: Checkbox label text
pl_PL: Tekst pola wyboru

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
pl_PL: Znaczniki HTML takie jak %s są dozwolone w obszarach wiadomości.

en: Pre-check the checkbox?
pl_PL: Czy checkbox powinien być od razu zaznaczony?

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
pl_PL: Wybierz "tak", jeśli checkbox powinien być od razu zaznaczony.

en: Load some default CSS?
pl_PL: Załadować podstawowe style CSS?

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
pl_PL: Wybierz "tak", jeśli checkbox pojawi się w dziwnym miejscu.

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
pl_PL: Zaznacz \"yes\" jeśli chcesz potwierdzenia adresu email 
    przed subskrybowaniem (rekomendowane)

en: Update existing subscribers?
pl_PL: Zaktualizować istniejących subskrybentów?

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
pl_PL: Wybierz "Tak", jeśli chcesz uaktualnić istniejących subskrybentów wraz z danymi które są wysyłane.

en: Replace interest groups?
pl_PL: Zamienić grupy zainteresowań

en: What does this do?
pl_PL: Co to robi?

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Description
pl_PL: Opis

en: Configure this integration
pl_PL: Skonfiguruj tą integrację

en: Enabled integrations
pl_PL: Możliwe integracje

en: Available integrations
pl_PL: Integracje nie możliwe

en: Knowledge Base
pl_PL: Baza wiedzy

en: Your Mailchimp Account
pl_PL: Twoje konto Mailchimp

en: The table below shows your Mailchimp lists and their details. If you just applied changes to your Mailchimp lists, please use the following button to renew the cached lists configuration.
pl_PL: Poniższa tabela przedstawia twoje dane z Mailchimp. Jeśli wprowadziłeś zmiany do list Mailchimp, należy użyć poniższy przycisk, aby odnowić buforowane dane.

en: No lists were found in your Mailchimp account
pl_PL: Nie znaleziono list na Twoim koncie Mailchimp.

en: List Name
pl_PL: Nazwa listy

en: Subscribers
pl_PL: Subskrybenci

en: Edit this list in Mailchimp
pl_PL: Edytuj tą liste w Mailchimp

en: Add more fields
pl_PL: Dodaj więcej pól do formularza

en: To add more fields to your form, you will need to create those fields in Mailchimp first.
pl_PL: By dodać więcej pól do swojego formularza, musisz najpierw stworzyć te pola w Mailchimpie.

en: Here's how:
pl_PL: Zobacz jak:

en: Log in to your Mailchimp account.
pl_PL: Zaloguj się do konta w Mailchimpie.

en: Add list fields to any of your selected lists.
pl_PL: Dodaj pola do wszystkich zaznaczonych list subskrybentów.

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
pl_PL: Kliknięcie poniższych linków przeniesie Cię do odpowiedniego ekranu.

en: Edit list fields for
pl_PL: Edytuj pola list subskrybentów dla

en: Click the following button to have Mailchimp for WordPress pick up on your changes.
pl_PL: Kliknij poniższy button, by "Mailchimp dla WordPress" zaktualizował wprowadzone przez Ciebie zmiany.

en: Add dynamic form variable
pl_PL: Dodaj dynamiczną zmienną formularza.

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
pl_PL: Poniższa lista zmiennych może być użyta do <a href="%s">dodania dynamicznej zawartości do komunikatów z błędem lub powodzeniem przesłania Twojego formularza</a>

en: This allows you to personalise your form or response messages.
pl_PL: Ta opcja pozwoli Ci na spersonalizowanie Twojego formularza lub jego komunikatów.

en: Inherit from %s theme
pl_PL: Odziedzicz z szablonu: %s.

en: Basic
pl_PL: Podstawowy

en: Form Themes
pl_PL: Szablony formularza

en: Light Theme
pl_PL: Jasny szablon

en: Dark Theme
pl_PL: Ciemny szablon

en: Red Theme
pl_PL: Czerwony szablon

en: Green Theme
pl_PL: Zielony szablon

en: Blue Theme
pl_PL: Niebieski szablon

en: Form Appearance
pl_PL: Wygląd formularza

en: Form Style
pl_PL: Style formularza

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
pl_PL: Jeśli chcesz załadować podstawowe style CSS wybierz "Podstawowy" styl formatowania lub wybierz jeden ze schematów kolorystycznych.

en: Form variables
pl_PL: Zmienne formularza

en: Form Fields
pl_PL: Pola formularza

en: Enter the HTML code for your form fields..
pl_PL: Wprowadź kod HTML dla pól twojego formularza.

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
pl_PL: Użyj shortcode'u %s, by wyświetlić ten formularz we wpisie, stronie lub tekstowym widgetcie.

en: Form Messages
pl_PL: Wiadomości formularza

en: Successfully subscribed
pl_PL: Zostałeś pomyślnie zapisany do naszej bazy.

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
pl_PL: Tekst, który pokazuje się, gdy adres e-mail zostanie pomyślnie zapisany do konkretnej listy (list) subskrybentów.

en: Invalid email address
pl_PL: Nieprawidłowy adres e-mail

en: The text that shows when an invalid email address is given.
pl_PL: Tekst, który pokazuje się, gdy zostanie wprowadzony błędny adres e-mail.

en: Required field missing
pl_PL: Wymagane pole nie zostało wypełnione.

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
pl_PL: Tekst, który pokazuje się, gdy wymagane pole dla wybranej listy (list) subskrybentów nie zostanie wypełnione.

en: Already subscribed
pl_PL: Adres już istnieje w bazie mailingowej.

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
pl_PL: Tekst, który pokazuje się, gdy adres e-mail jest już zapisany do konkretnej listy (list) subskrybentów.

en: General error
pl_PL: Ogólny błąd.

en: The text that shows when a general error occured.
pl_PL: Tekst, który pokazuje się, gdy wystąpi ogólny błąd.

en: Unsubscribed
pl_PL: Wypisany z listy mailingowej.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
pl_PL: Jeśli użyto metody odsubskrybuj, ten tekst pojawi się, 
    jeśli wybrany adres email, zostanie poprawnie odsubskrybowany z wybranej listy (list).

en: Not subscribed
pl_PL: Nie subskrybuj

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
pl_PL: Jeśli użyto metody odsubskrybuj, ten tekst pojawi się
    jeśli wybranego adresu email nie ma na wybranej liście (listach).

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
pl_PL: Znaczniki HTML takie jak %s są dozwolone w obszarach wiadomości.

en: Form Settings
pl_PL: Ustawienia formularza

en: Mailchimp specific settings
pl_PL: Dodatkowe ustawienia Mailchimp

en: Lists this form subscribes to
pl_PL: Subskrybuj ten formularz dla

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
pl_PL: Wybierz z listy (list), które osoby po przesłaniu tego formularza
    powinni zostać subskrybowani.

en: Use double opt-in?
pl_PL: Użyć double opt-in?

en: Form behaviour
pl_PL: Zachowanie formularza

en: Hide form after a successful sign-up?
pl_PL: Ukryć formularz po udanym zapisie?

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
pl_PL: Wybierz "tak", by ukryć pola formularza po udanym zapisie.

en: Redirect to URL after successful sign-ups
pl_PL: Zrób przekierowanie na adres URL po udanym zapisie.

en: Example: %s
pl_PL: Przykład: %s
